Other Music: Nils Petter Molvaer (NOR)

Other Music: Nils Petter Molvaer (NOR)

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Taneční / Elektronická hudba. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Steve Aoki (US)

Support: Matamar, Richard Reynolds, John Noah

SaSaZu, Praha 7

31.01.2018

Maya Jane Coles (UK)

Roxy, Praha 1

02.02.2018

Výhodný nákup

Cena: 290 (stání) + 340 (sezení), cena se bude 26.9.09 zvyšovat na 340 Kč (stání) a 390 Kč (sezení)

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Trumpetista Nils Petter Molvær spojuje prvotřídní jazz s trip-hopem, drum'n'bass a samply. Jeho hudba znamenala epochální průlom v produkci elitní značky ECM, která ji vydala v remixové verzi. Do Prahy přijíždí s dlouho očekávaným novým projektem Hamada.


Norský trumpetista Nils Petter Molvær (známý též pod zkratkou NPM) vytváří most mezi improvizovanými zvukovými krajinami jazzové produkce ECM a pulsujícím světem trip-hopu, drum'n'bass, ambientu a samplů. Jeho nahrávky s předními skandinávskými hudebníky i Elvinem Jonesem, Gary Peacockem či Georgem Russellem jazzová veřejnost dobře zná, ale NPM má také obrovskou zkušenost v rocku a taneční hudbě. První album, které natočil jako kapelník, Khmer, je velkou syntézou jazzové svobody.

Molvær se narodil na ostrově Sulam severně od přístavu Bergen, a v devatenácti letech odešel do Trondheimu, kde vystudoval konzervatoř. Spolu s Arild Andersenem, Jon Christensenem a Tore Brunborgem hrál ve skupině Masqualero, pojmenované podle skladby Wayne Shortera, kterou původně natočil Miles Davis. S Masqualero natočil NPM několik alb pro renomovanou jazzovou značku ECM. Jeho první sólové album Khmer, unikátní fuze jazzu, elektronických krajin i rytmických smyček vzbudilo obrovskou vlnu zájmu veřejnosti i médií. Získalo norskou Grammy, cenu Německé gramofonové kritiky, a znamenalo i průlom v produkci ECM, která poprvé ve své historii vydala nahrávky z alba na singlech a poté i remixy, vyprodukované lidmi jako např. The Herbaliser, Mental Overdrive a Rockers Hi-Fi.

Poznávacím znakem Nils Petter Molværa je zvuk trubky s dusítkem, inspirovaný nahrávkami Milese Davise ze 70. a 80 let. Druhé album Solid Ether bylo rozvinutím a prohloubením konceptu debutového Khmer, ale protože Molvær nebyl spokojen s tím, jak si s jeho remixy poradila ECM, odešel k Universalu, skladby z alba Solid Ether nabídl k remixu umělcům jak Funkstörung, Bill Laswell, Joakim Lone a Cinematic Orchestra a výsledek vydal na albu Recoloured.

Následující album NP3, klade ještě větší důraz na elektronické zpracování zvuku trubky, aniž by ale hudba ztrácela duši. "Všechny ty nové pomůcky jsou jak pozitivní, tak negativní. Důležité je jen časování, kdy se zastavit, a ze zmrazeného momentu vše vysát." Dalším albem je Streamer, koncertní záznam z legendárního londýnského klubu Marquee a Tampere Jazz Festivalu ve Finsku. Následuje studiové album Er, prostor tu získávají elektročarodějové Knut Saevik, DJ Strangefruit, Reidar Skaar, Jan Bang, a také norská zpěvačka Sidsel Endresen, nahrávka získala norskou Grammy.

Roku 2007 odehrál ve městě Kristiansand na tom nejjižnějším cípu Norska svůj poslední koncert se svými dlouholetými spoluhráči, což byli kytarista Eivind Aarset, hráč na samplery v reálném čase Jan Bang, DJ Strangefruit a bubeník Rune Arnesen.

Letošní, dlouho očekávané album Hamada vyšlo po čtyřleté pauze (kterou vyplnilo jen album filmové hudby Re-Vision). Přináší i návrat dvou dřívějších spoluhráčů, kytaristy Eivind Aarseta a Jana Banga. Po Er představuje novinka velký kontrast: někteří označují album za nejtemnější v Molværově historii, jiní naopak za hudbu jasnou a zářivou. "Někdy je agresivní, dokonce brutální. Ale já o hudbě nikdy nemyslím jako o temné a jasné, či v jiných podobných odstínech. Důležité je si uvědomit, že mezi agresivitou a temnotou není žádné spojení. Agresivita může být bílá a oslepující. Jako vždy, to záleží na dispozicích posluchače." Ke zvukovým zdrojům alba Hamada patří i terénní nahrávky z hlučných ulic Káhiry i z Buddhistického kláštera v Ulan Batoru v Mongolsku.

Od renomované značky ECM odešel Molvær i proto, že chtěl zůstat výhradním vlastníkem svých autorských práv, a na hudební copyright má zcela odlišný názor než nedávno odsouzení Švédové z webového serveru The Pirate Bay. Letošní proces ve Švédsku i Norsku inspiroval vznik pro-pirátského politického hnutí: "Pro mě je zcela nepřijatelné, že téhle kauzy využívají oportunistické politické strany. Stahovat hudbu zadarmo je naprosto arogantní. Co jsou ti lidé zač, že si myslí, že moje hudba je zadarmo?"

 

Hudební ukázky a videa na http://www.nilspettermolvaer.info/ a http://www.myspace.com/nilspettermolvaer

Pořadatel: http://www.rachot.cz

Fotky a videa

Facebook