Laibach - Kunst Der Fuge

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Rock. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Persistence Tour 2018

Hatebreed, Madball, Terror, Power Trip, Broken Teeth, Insanity Alert

Sono Centrum, Brno

24.01.2018

Architects (UK) + While She Sleeps (UK)

Forum Karlín, Praha

25.01.2018

Kultovní a kontroverzní slovinská kapela Laibach představí 22. února 2009 svůj unikátní multimediální koncertní projekt „Kunst der Fuge (Umění fugy)“.

POZOR – koncert se přeSouvá z kostela sv. Šimona a Judy do Divadla Archa!!

Vstupenky zůstávají v platnosti!!

 

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Koncert Laibach „Umění fugy“ přesunut do pražského Divadla Archa

 

Česká premiéra multimediálního projektu „Kunst der Fuge / Umění fugy“ slovinské kapely Laibach 22. února je z technických důvodů přesunuta z Kostela Sv. Šimona a Judy do Divadla Archa. „V průběhu přípravy koncertu se ukázalo, že některé náročné technické prvky není v prostoru kostela možné realizovat. Proto jsme zvolili osvědčený prostor, který svým špičkovým vybavením dovolí dotáhnout tento unikátní projekt do dokonalosti,“ říká Borek Jiřík, pořadatel koncertu. Datum zůstává stejné – 22. února, začátek se posunuje na 20.30 hodin. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti

Zůstávají také zachovány dvě kategorie – stání a sezení. Díky změně místa byla zvýšena také kapacita míst na sezení, která již byla téměř vyprodána. Více info na www.charm-music.cz.

 

Slovinská kontroverzní kapela Laibach v koncertním projektu „Kunst der Fuge / Umění fugy“ svým typickým způsobem – za pomocí elektroniky, počítačů a velkoplošných projekcí - zpracovává stejnojmenné dílo barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha. „Jelikož jsou Bachovy fugy založeny z větší části na matematických algoritmech, rozhodli jsme se použít počítačový program jako základní nástroj. Výsledek ukázal, že Johann Sebastian Bach se svým dílem může být považován za průkopníka elektronické hudby či techna,“ uvádí kapela na svých webových stránkách. „Umění fugy“ (název není skladatelův původní) je cyklus čtrnácti fug a čtyř kánonů, které Bach napsal mezi lety 1723 a 1750, kdy žil a tvořil v Lipsku. Jde o jedno z jeho nejtajemnějších děl, které se stalo i díky nejasnému původnímu určení předmětem mnoha různých interpretací a dohadů. Podle kapely Laibach skrývá „Umění fugy“ velkou energii a inspiraci, což budou moci posoudit čeští diváci v unikátním prostředí barokního kostela. Většina hudebního materiálu tohoto projektu vznikla v roce 2006 a měla premiéru v témže roce na Bachfestivalu v Lipsku. V květnu 2008 vyšlo stejnojmenné album.

Laibach vznikli v roce 1980 ve slovinském hornickém městě Trbovlje. Jejich název je německých překladem jména města Ljubljana, kde členové žijí a tvoří. Kapela proslula svými multimediálními projekty, elektronickou, industriální hudbou, kontroverzními politickými tématy a názory či předělávkami známých hitů jako například „Jesus Christ Superstar“, „Life Is Life“, „The Final Countdown“ a mnoha dalších. Za dobu své existence vydala přes 20 alb, koncertovala s úspěchem po celém světě, složila hudbu k mnoha divadelním představením, účinkovala v řadě multimediálních projektů. V roce 1984 založili spolu s dalšími slovinskými umělci neformální hnutí NSK (Neue Slowenische Kunst), které působí v mnoha nejrůznějších progresivních kulturních oborech. Na začátku devadesátých let vytvořili virtuální stát NSK s vlastními pasy, velvyslanectvími, či známkami.

 

Slovinská kapela Laibach představí v neděli 22. února v pražském Divadle Archa svůj multimediální koncertní projekt „Kunst der Fuge (Umění fugy)“, který je ambientně elektronickým a vizuálním zpracováním stejnojmenného díla barokního skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Ivan Novak, jeden ze členů Laibach, tvrdí: „Bachovo dílo stojí na počátku historie elektronické hudby a Bach může být považován za průkopníka techna a elektroniky“ a dodává, že koncert bude „zajímavý jak pro skalní fanoušky kapely, tak i pro všechny, kdo se zajímají jak o elektronickou, ambientní, tak i klasickou či barokní hudbu“. Více o pozadí vzniku projektu, o tom, co mohou návštěvníci očekávat, i o vztahu Laibach k vážné hudbě, v rozhovoru s Ivanem Novakem:

·        Jak jste přišli na nápad zpracovat dílo J. S. Bacha?

V roce 2006 nás vyzvali organizátoři Bachfestu v Lipsku, abychom přepracovali cokoliv od tohoto skladatele. Okamžitě jsme se rozhodli pro „Umění fugy“. Je to jeho nejtajuplnější dílo, které je založeno na matematických algoritmech. Jelikož nebylo výslovně určeno pro žádný hudební nástroj, rozhodli jsme se použít počítač a počítačový program jako základní prostředek. Ukázalo se, že Bach může být považován za průkopníka elektronické a techno hudby.

·        Jak jste byli přijati při premiéře na tomto festivalu klasické hudby?

Skvěle. Publikum bylo velmi různorodé, bylo tam dokonce několik lidí z vedení Bachova archívu, kteří naše pojetí velmi ocenili.

·        Co mohou návštěvníci koncertu očekávat?

Koncert je ambientně elektronickou a vizuální interpretací Bachova díla.

·        Koncert je spíše pro zkušené publikum nebo jde o odpočinkovou záležitost?

Koncert je určen pro všechny, kdo se zajímají o hudbu - elektronickou, ambientní, klasickou a barokní - o Bacha a Laibach.

·        Může být koncert zajímavý pro fanoušky klasické hudby?

Určitě, jde o interpretaci známého klasického díla, které je milníkem hudební historie.

·        Které rysy Bachovy hudby jsou pro vás nejinspirativnější?

Laibach se vždy zajímali o různé druhy hudby, hudební historii a především o vývoj industriální a elektronické hudby. Bachovo „Umění fugy“ stojí na jejím začátku.

·        A co fanoušci Laibach? Nebudou zklamaní, že nejde o normální koncert?

Pokud je někdo fanouškem Laibach, pak pochopí, i když třeba zrovna nebude rozumět. Laibach by zklamali, kdyby nezklamali.

·        Na některých fotkách je vidět, že při koncertu hrajete šachy. Čeho je to symbolem?

Naše otázka byla: jak posloucháte hudbu, která nebyla určena k poslechu? A jak uvést živě dílo, které nebylo zamýšleno pro koncertování? Poslouchat „Umění fugy“ je jako dívat se na šachy na několika hracích deskách. V jednom okamžiku se toho děje více, než je schopen přijímající mozek zpracovat. Když Bach „Umění fugy“ skládal, využil matematické principy jako například permutace, které mohou být podobné vzorcům při hře šachů. Systém fugy je založen na fraktální geometrii, na studii struktur, ve kterých forma jakéhokoliv malého kousku odráží podobu struktury jako celku. Propojení Bachovy fraktální abstraktní hudební skladby s šachem poskytuje základní bod, na kterém hráči šachu mohou stavět komplexní strukturu her. Proto, abychom mohli „Umění fugy“ uvést na pódiu, rozhodli jsme se využít „Šach pro čtyři hráče“ – hru, kterou jsme vynalezli v roce 1980. Je to brilantní matematická hra, která zahrnuje politické i sociální vědy, ale i hodně abstraktního hudebního myšlení. Ve vztahu k Bachovi jsme tuto hru hráli pouze na premiéře projektu v Lipsku v roce 2006.

·        Plánujete přepracovat jiné Bachovo dílo nebo jiného klasického skladatele?

Ano, v současné době pracujeme na Wagnerovi, ale máme v plánu i další skladatele.

·        Jací další klasičtí skladatelé jsou pro vás inspirativní? Co často posloucháte?

Klasickou hudbu posloucháme hodně. Je to vždy inspirativní.

Fotky a videa

Facebook