Korean National Orchestra Traditional Korean Pungnyu

Korean National Orchestra Traditional Korean Pungnyu

ZRUŠENO

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Klasická hudba / Operní árie. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Lobkowicz Palace Muzeum

COMBO ticket MIDDAY CONCERT

Lobkowiczký palác, Praha 1

22.01.201831.12.2018

Midday Classic concert

Lobkowiczký palác, Praha 1

21.01.201831.12.2018

A rare opportunity: Koreans top ensemble in Pragues most beautiful and most prestigious concert venue. Pungnyu an artistic form of recreation, intrinsic to a tasteful lifestyle and relevant to Korea's collective and individual entertainment culture.
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Korean National Orchestra

Traditional Korean Pungnyu

A rare opportunity: Koreans top ensemble in Pragues most beautiful and most prestigious concert venue.

Pungnyu an artistic form of recreation, intrinsic to a tasteful lifestyle and relevant to Korea's collective and individual entertainment culture. Traditionally, pungnyu was a tool for transcending material or secular desires to develop peace of mind. In modern day Korea, pungnyu music is considered as a representation of elegant aristocratic philosophy of old Korean society, symbolizing tranquility of Zen. Performed by the best Korean National Orchestra, the best Pungyu ensemble in the world. The tour is sponsored by the Ministry of Culture of South Korea

Facebook