Respect Plus 09: Qawal Najdmuddin Saifuddin & Brothers

Respect Plus 09: Qawal Najdmuddin Saifuddin & Brothers

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Folklór / Etno / World music. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Sukhishvili - Národní balet Gruzie

Různá místa v ČR

02.02.201811.02.2018

Iron & Wine

Divadlo Hybernia, Praha

08.02.2018

Výhodný nákup

Cena: 290 Kč, cena se bude 5.9.2009 zvyšovat na 370 Kč

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Koncem 13. století, když Evropa procházela temným středověkem, se v zemích Orientu naopak rozvíjely vědy i umění. V indickém městě Dillí tehdy žil Amir Khusrau, dvorní hudebník a básník mnoha vladařů. Je mu připisován vynález bubínků tabla a zasloužil se také o vznik qawwali, což je spojení indické hudby a islámských náboženských extatických zpěvů. Repetitivní struktura této sedm století staré fuze dokáže i dnes přivést posluchače do transu.

Sufijové, kteří představují ten nejsvobodnější proud v Islámu věří, že hudbou se člověk může dostat do vyššího stadia vědomí a poznat absolutní pravdu a dojít k osvícení, na což se ovšem ortodoxní islám díval s krajní podezíravostí - a zpěváky qawwali považoval za kacíře. Na Západě tuto hudbu proslavil Nusrat Fateh Ali Khan, který předčasně zemřel roku 1997.

Sólového zpěváka, označovaného qawwal, doprovází party - tedy skupina, kterou tvoří jednak sbor, opakující klíčové fráze sólisty, a dále hráči na bubínky tabla a přenosné harmonium. Styl qawwali užívá stejné prostředky, jako severoindická hudba, a staví na improvizaci. Nejstarší a dodnes fungující hudební školu qawwali založil zmíněný Amir Khusrau, a z ní také vyšel slavný zpěvák Ustad Bahauddin (1934-2006). Jeho dědeček Tanrus Khan, byl dvorním zpěvákem u posledního vládce moghulské dynastie v Dillí, jehož vládu ukončila britská kolonizace. Bahauddin získal velký respekt u místního publika, ale ve světě zůstal na rozdíl od mezinárodně uznávaného Nusrata neznámý. Jeho repertoár obsahoval mnoho vzácných forem qawwali, v jiných regionech neexistujících. Po Bahauddinově smrti pokračují v rodinné tradici jeho synové, kteří jsou jádrem skupiny Qawal Najmuddin Saifuddin and Brothers. Vedle v Evropě známějších skupin představuj raritu, jejich repertoár zůstal zatím nedotčen požadavky západního publika, neobjevuje se v remixech a představuje velmi autentickou formu qawwali. Vedoucím sestavy je Najmuddin, nejstarší ze synů.

Koncert pakistánského qawwali je pro Evropana vždy úžasným zážitkem. Opakující se fráze vás pomalu vtahují, napětí stoupá, a když koncert kulminuje, diváci dosáhnou stupně soustředění, na jaký nejsou běžně zvyklí. Vědomí posluchače je napjaté jako dlouhý drát, po němž kloužou blesky. Bezděčně se ocitnete za hranicemi obvyklého vnímání, což si naplno uvědomíte až když koncert skončí.

Facebook