Respect Plus 09: Lo Cor De La Plana

Respect Plus 09: Lo Cor De La Plana

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Folklór / Etno / World music. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Sukhishvili - Národní balet Gruzie

Různá místa v ČR

02.02.201811.02.2018

Iron & Wine

Divadlo Hybernia, Praha

08.02.2018

Výhodný nákup

Cena: 300 - 350 Kč

POZOR!

 

4.12.2009 MÁTE ÚŽASNOU PŘÍLEŽITOST ZÍSKAT SPECIÁLNÍ MIKULÁŠSKOU NADÍLKU V PODOBĚ SLEVY NA VSTUPENKY!!

 

Tato sleva bude platit pouze jeden den, proto s nákupem neváhejte

 

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Respect Plus 09

 Lo Cor de la Plana /Francie/ - 8. 12. 09 /út/, 19:30, Palác Akropolis

 

O korsické polyfonii prohlásil britský hudebník John Cale, že kdyby takhle uměl zpívat, prodal by svoji duši ďáblu. Marseillská sestava Lo Cor De la Plana propojila korsickou polyfonii s provensálskou tradicí a berberskými pokřiky i s rytmy z pohoří Atlas a přijíždí opět roztančit Prahu. Jejich vystoupení patřilo k vrcholům předloňského veletrhu Womex v Seville a podle návštěvníků festivalu Respect 2008 i k tomu nejlepšímu, co loni na Štvanici zaznělo.

Tradiční sborový zpěv, který jinde vymizel, se začal probouzet i na evropské pevnině. Skupina Lo Cor de la Plana z Marseille zpívá v jazyce dávných trubadurů - oksitánštině a zpěv doprovází arabskými bubínky, tleskáním a dupáním.

Polyfonický způsob zpěvu, kdy každý z hlasů zpívá vlastní melodii, je dnes spojován předevšínm s Korsikou a Sardinií. I když styl Lo Cor de la Plana působí neméně autenticky, představuje novotvar. Jedná se o tvůrčí vklad interpretů, kteří tak oživili tradiční melodie ze zpěvníků, kostelů i barů. Vedoucí skupiny, Manu Theron, žil v Alžírsku i Bulharsku, a tradiční texty převádí do šestihlasé polyfonie a rytmu, který narůstá a graduje s osudovou nevyhnutelností berberského rituálu z Maroka.

Lo Cor de la Plana neaktualizuje tradiční hudbu pomocí samplerů či remixů, ale autorským vkladem a tvůrčím posunem, například v tempu či dynamice. Repertoár této a capella formace tvoří okcitánské písně v podání šesti mužských hlasů s doprovodem dupání, tleskání a tamburín. V hudbě se protíná několik principů: revival regionálně, a nikoli národně vymezené kultury, návaznost na další středomořské kultury, včetně severoafrické, ale i stylová inovace. "Provensálská polyfonie" je totiž hudebním novotvarem skupiny, na rozdíl od korsické polyfonie, která existuje po staletí. Použitím čistě organických metod bez kláves či syntezátorů jsou Lo Cor de la Plana srovnatelní například s finskými Värttinä.

"Jejich hlasy jsou ostré, drsné a krásné. Vábí vás k tanci a překvapí utajovanou energií, silou a smyslem pro rytmus. Co zní jako disonance, směřuje k úžasné harmonii, křehkosti a citlivosti."

                - Olivier Jourdan-Roulot, Le Point

 

Hudební ukázky a videa na http://www.myspace.com/locordelaplana

Více informací na www.respectmusic.cz

 

Fotky a videa

Facebook