Orchestre Les Mangelepa (Kongo)

Orchestre Les Mangelepa (Kongo)
E-Ticket
Co je E-Ticket?

Zrušeno

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Folklór / Etno / World music. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Sukhishvili - Národní balet Gruzie

Různá místa v ČR

02.02.201811.02.2018

Iron & Wine

Divadlo Hybernia, Praha

08.02.2018

Orchestre Les Mangelepa - africká legenda slaví comeback. Zatímco západní svět prožíval šedesátá léta s Beatles, Afrika protančila zlatou  éru s rytmy z Konga.
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Orchestre Les Mangelepa - africká legenda slaví comeback

Zatímco západní svět prožíval šedesátá léta s Beatles, Afrika protančila zlatou  éru s rytmy z Konga. Hlavní město Kinshasa se stalo africkým Liverpoolem a vznikl  zde první panafrický styl, který zachvátil celý kontinent. V Keni dosáhl hvězdné popularity orchestr Les Mangelepa který pochází z východního Konga. Dnes slaví comeback, ale na rozdíl od afrobeatu už nežijícího Fely Kutiho z Nigerie jej můžeme slyšet v autentické podobě od dodnes aktivních veteránských muzikantů.  

Zrod nového stylu v Kinshase připomíná o dvacet let dřívější vznik elektrického blues v Chicagu: černí muzikanti se stěhují za prací do města, sobotní taneční zábavy v klubech stupňují poptávku po nových kapelách, jejichž rytmy rezonují s životem ve městě.  Africký hudební jídelníček se ale v 60. letech podstatně lišil od evropského, kde dominovali Beatles a Rolling Stones. Afričanům byly mnohem bližší syrovější rytmy s kořeny na černém kontinentě: soul Jamese Browna či rumba slavných afro-kubánských ansámblů. Pro nově vzniklý mix zpěvných kytar a tepu latinských perkusí se vžilo označení konžská rumba či později soukous. Jednalo se o skutečnou hudební epidemii, která zachvátila Nairobi, Paříž, Brusel i Karibik.

Členové  Les Mangelepa pocházejí z východního Konga, odkud se přes Zambii, Malawi a Tanzanii přesunuli do Nairobi, kde odehráli první společný koncert.  Jejich jméno je zkomoleninou francouzského vojenského rozkazu k pochodu,  který byl hudebníkům předlohou ke komickým parodiím.  V době největší slávy vydali desítky hitů,  vinylové nahrávky se dnes mezi sběrateli prodávají za stovky eur.  Les Mangelepa jsou zřejmě jedinou kapelou svého  žánru, která se nerozešla a dodnes po 40 letech vystupuje každý weekend v klubu Vibro v Nairobi.  Desetičlenná sestava představuje i v Africe v éře DJů vzácnou raritu.

K mezinárodními comebacku orchestru přispěl Guy Morley z londýnské agentury No Nation (podílel se mj. na filmové hudbě Hunger Games Mockinjay  se zpěvačkami Lorde a Grace Jones).  Jím produkované nové album Last Band Standing, které je oslavou více než 40leté historie Les Mangelepa,  vychází na jaře souběžně s prvním evropským turné,  jehož součástí je i Respect Festival

Facebook