Bassekou Kouyate & Ngoni Ba - /Mali/

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Experiment / Alternativa. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

RockOpera Praha

RockOpera Praha, PRAHA 7

23.01.201807.06.2018

Etno Music

Galerie Art Space, Praha 1

14.02.201813.06.2018

Výhodný nákup

Cena: vstupné se bude zyšovat

Uvádí RACHOT Production
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

„Bassekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou,” tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí. Ale jen do té doby, než jeho debutové album Segu Blue (2007) zvítězilo v cenách BBC World Music. Časopis Mojo o něm referoval jako o nástupci Ali Farka Toureho, zatímco Guardian jej označil za afrického Jimi Hendrixe. Kouyatovo Segu Blue je zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl téhož roku spolu s Tinariwen celkem třikrát nominován na ceny BBC. Pozornost odborníků a veřejnosti se s další tvorbou malijského hráče-mistra na hudební nástroj ngoni rychle zhmotnila v řadu ocenění. I následovník debutu, album I Speak Fula (2009), se probojoval mezi nominace na hudební ceny – tentokrát i na samotné Grammy. Pověst o mimořádných kvalitách afrického hudebníka se raketovou rychlostí rozšířila po většině hudebních redakcí. Logickým vyústěním tak bylo prvenství počinu Jama Ko (2013), produkovaného spolupracovníkem Arcade Fire či Godspeed You! Black Emperor Howardem Bilermanem, v žebříčkách nejlepších alb roku. Odborníci Kouyateho sledují přes deset let. S Alim Farkou Tourem hrál na jeho posmrtném albu Savana, přispěl i na první nahrávky jedné z největších hvězd malijské kory, Toumani Diabateho. Ale zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary. Bassekou Kouyate vystupoval s Ngoni Ba v Rudolstadtu, Roskilde a na Le Mar de Musicas festivalu ve Španělsku se ke skupině připojil Youssou N'Dour, na jehož albu Bassekou hostoval. A zájem největších současných velikánů světové hudební scény, jmenovitě Sira Paula McCartneyho, Johna Paula Jonesw a Damona Albarna, zahrát si s Kouyatem ponecháme bez komentáře. Aktuální materiál Ba Power (2015) je „okouzlující nahrávkou definující autorovu kariéru, výraznou svými uchvacujícími písněmi, riffy ostrými jako břitva a emocemi rozprouděnými na plný plyn“. Právě s tímto albem dorazí Bassekou Kouyate na svátek sv. Václava po sedmi letech od posledního koncertu Rachotu do České republiky. „Bassekou hraje na ngoni s virtuozitou Jeffa Becka nebo Jimi Hendrixe,” napsal El Pais. Superlativy budí i v ostré africké konkurenci na domácí půdě: „Mezi 200 kapelami, které u nás v posledních 5 letech vystoupily, byl Bassekou Kouyate nejlepší,” říká ředitel světově respektovaného festivalu Sauti zu Busara ze Zanzibaru.

Facebook