Novohradské zněni 2009

Novohradské zněni 2009

V prodeji jednodenní vstupenky a 4-denní permanentka v hodnotě 800 Kč

 

Slevy - děti do 12 let a důchodci hradí 50% z ceny vstupného.

 

Hradní nádvoří  bude při venkovních koncertech zastřešené, takže by se mělo konat vše podle programu.

Ubytování

Stanové městečko

Ubytování ve vlastních stanech bude možné v areálu fotbalového hřiště těsně  vedle romantického zámeckého parku. Zde také najdete úschovnu zavazadel. K vybavení hřiště patří sprchy s teplou vodou a WC.

 
Rovněž můžete využít některé z dalších ubytovacích možností v Nových Hradech a okolí, jejichž přehled nabízí KIC Nové Hrady nebo web www.novehrady.cz.

Přihlášky na workshopy

Volejte na 724020336, nebo pište na sindlerova@gema.cz. Počet míst je omezen na 20 osob.

Letos opět otevíráme festivalovou školičku – po dobu trvání workshopu můžete svěřit péči o své děti do péče našich asistentek. O děti se postarají v areálu hradu.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Novohradské Znění 2009 -  mezinárodní festival world music

9.7.-12.7. 2009, Nové Hrady

Příjemná prázdninová atmosféra jihočeského města Nové Hrady a nedotčená příroda Novohradských hor každoročně umocňuje pohodovou atmosféru letního festivalového šantění. Letošní festivalový ročník se pomalu mění a stále více otevírá mladým rodinám s dětmi. Zapojujeme se do projektu  „Celé Česko čte dětem“ (www.celeceskoctedetem.cz).

Festivalové koncerty proběhnou letos převážně na hradním nádvoří. Hudební dílny, divadelní představení, filmové projekce a pohádková vyprávění budou probíhat v ZUŠ Nové Hrady, na zámku, v kinosále a v kovárně u hradu.

Malé tržiště zajímavých drobností a čajovna s občerstvením na hradním nádvoří, stejně jako možnost levného stanování přímo ve městě na fotbalovém hřišti jsou festivalovou samozřejmostí.

 

Čtvrtek 9.7. 2009

 Kinosál Nové Hrady

Pokojný bojovník

16:00-18:00 – POKOJNÝ BOJOVNÍK - drama

Natočeno podle bestselleru Dana Millmanna -"Cesta pokojného bojovníka".

Dan Millman je talentovaný mladý sportovec předurčený k zisku olympijského zlata, který pro to, aby byl nejlepší, udělá cokoliv. Má vše, na co si vzpomene: trofeje, rychlé motocykly, krásné dívky i divoké večírky. Úspěch v životě je pro něj vším. Pak ale na benzinové stanici potkává záhadného cizince, který mu otevírá pro něj dosud nepoznané světy odolnosti a znalostí. Dan si uvědomuje, že je ještě hodně věcí, které se musí naučit a ještě víc těch, se kterými se musí nadobro rozloučit. Jen tak se mu totiž může podařit v nové situaci uspět. Příběh o síle lidské vůle byl natočen podle částečně autobiografické knihy Dana Millmana, kterou si oblíbily miliony čtenářů po celém světě. Anglicky s českými titulky.

 

Hradní nádvoří

19:00-20:30 – STRÁŽNÝ ANDĚL –  zahajovací koncert festivalu

Vystoupí: Cimbálová muzika HRADIŠŤAN – umělecký vedoucí Jiří Pavlica a host večera -

Evropský alikvotní sbor EOC pod vedením Prof.Steffena Schreyera

 

Restaurace pod radnicí

21.00 – 22:00 -  *ALDA-MAN* - DIDGERIDOO ETHNO ACOUSTIC VEČER

didgeridoos, hrdlo & hlas, harmonika, darbuka, berimbao, agogo

 

Pátek  10.7.2009

        

Hradní nádvoří

10:00 – 18:00 – MAGICKÁ JURTA – do světa mongolských nomádů zavede děti a rodiče orientalista Dr.Jiří Šíma a  mongolská hudební skupina Transmongolia  (pohádky, písničky a mongolská kuchyně v tradičním mongolském příbytku)

 

10:00-13:30 – Stavění Jurty

Vystavět obepínající Jurtu je od dávných dob pro mnoho kmenů a kultur centrální Asie důležitou součástí tradice, zvyků, pověr i náboženského konání. Pro obyvatele Mongolska je Jurta více než jen obyčejným obydlím, v její konstrukci je přítomen celý vesmír. Střecha představuje nebeskou klenbu a otvor pro dým - slunce.

Na hradním nádvoří postavíme společně originální mongolskou Jurtu, uvaříme tradiční mongolské jídlo a poslechneme si vyprávění Dr.Jiřího Šímy o Duši východu.

 

15:00 – 16:30 – Pohádky z Jurty – tradiční mongolské pohádky a příběhy vypráví Ariunzul Baldandordž a Mgr.Helena Hlaváčková

 

ZUŠ Nové Hrady

14:00-17:00 – HLAS  PŘÍRODY – Workshop hrdelní zpěvu – Hosoo&Transmongolia

Hosoo zpívá höömij od dětství. Vyrostl v Tschandmanu (západní  Mongolsko – pohoří Altaj). Toto umění zpěvu se stalo v návaznosti na starou rodinnou tradici důležitou součástí jeho výchovy. Höömij vzniklo před dávnými časy z potřeby napodobit a integrovat zvuky přírody, na které byli a jsou nomádi životně závislí. Toto je také tématem workshopu.

 

Hradní nádvoří

17:00 -17:30 – Bourání Jurty

 

Kovárna u hradu

17:45 – 18:30 – POHÁDKY Z KOVÁRNY

Staré příběhy  bude u praskajícího ohně v doprovodu lyry vyprávět Mgr. Helena Hlaváčková

 

 Hradní nádvoří

19:00 - 20:30  –   MATKA ZEMĚ

                      KONCERT   

       HOSOO&Transmongolia

 

Hudební putování po nekonečné stepi, kde člověk a velbloud spolu pláčí.

Koncert tradiční mongolské hudby.

 

Kovárna u hradu

21:00 - 24:00 – ACTION COOKING  a  PRAŽSKÝ HRADČANSKÝ ORCHESTR

Kulinářský ohňostroj vynikajícího nizozemského vegetariánského kuchaře Filipa Kavky Smiggelse a hudební mistrovství Pražského hradčanského orchestru nabízí zážitek spojení hudební a chuťové smršti .

 

Sobota  11.7. 2009

 ZUŠ Nové Hrady

  9:30 – 10:45 – Workshop – TAJEMSTVÍ  KONCOVKY – PhDr.Marian Friedl

Alikvotní flétna je hudební nástroj vyskytující se v různých podobách v mnoha světových kulturách. Jeho původ, význam i hráčské možnosti skrývají mnohá tajemství, o nichž krátce pohovoří etnomuzikolog a etnoorganolog PhDr.Marian Friedl. Po stručném seznámení s tajemným nástrojem nabídne pak samozřejmě také zážitek společného muzicírování.

Vhodné pro rodiče s dětmi.

 

11:00 – 14:00 – Workshop – ALIKVOTNÍ  ZPĚV INTENZIVNĚ – Wolfgang Saus

V současné době patří W.Saus mezi nejlepší alikvotní zpěváky na světě (v polyfonním alikvotním zpěvu mu mohou konkurovat snad jen Christian Zehnder a Stuart Hinds) Je schopný zpívat dvojhlasně barokní skladby. Pořádá semináře alikvotního zpěvu po celé Evropě. Své rozsáhlé vědomosti shrnul do první obsáhlejší publikace o alikvotním zpěvu, která letos vyjde v nakladatelství BEN i v českém jazyce.

Tento kurz je určen pro začínající alikvotní zpěváky.

 

14:30 – 16:30 - Workshop – ŠKOLA RYTMŮ -  Hearn Gadbois

 

Ojedinělý zážitek hraní na perkuse, vedený mezinárodně uznávaným perkusionistou a skladatelem. Je doporučován všem, kteří mají zájem proniknout do oblasti etno-hudby a etno-rytmu, nebo si jen procvičit propojení mozku, prstů, dlani a chodidel a především otevřít zablokovaná místa naší osobnosti.

Hearn Gadbois je profesionální perkusionista původem z New Yorku, žíjící v Praze. Specialista na techniku tradičních gobletových bubnů středního východu (zarb, tombak, darbuka a rámové bubny). Jeho více než třicetiletá dráha interpreta mu přinesla spolupráci s mnoha významnými umělci (Susan Deyhim, Yoko Ono, Patti Smith, Meredith Monk ad.) a tanečníky (Alvin Ailey, B.Miller..) Jeho kořeny sahají hluboko do tradic city blues a soulu rodného středozápadu USA. Svoje hudební nástroje si navrhuje a sám ručně vyrábí. V Čechách spolupracuje s různými umělci.

 

 Kovárna u hradu

14:00 – 16:00 – POHÁDKY Z KOVÁRNY

Staré příběhy  bude u praskajícího ohně v doprovodu lyry vyprávět Mgr. Helena Hlaváčková

 

Hotel Rezidence – rokokový sál

17:00 - 18.00 – EUROPEAN OVERTONE CHOIR – koncert mezinárodního alikvotního sborového tělesa pod vedením Prof.Steffena Schreyera

 

Hradní nádvoří

19:00 – 21:00 – FREE ZONE – hudebně - taneční hradní rej

Vystoupí: hudebně taneční seskupení ZKAMENVEN, gajdošská kapela RUKY NA DUDY,  PRAŽSKÝ HRADČANSKÝ ORCHESTR Josefa Kocůrka

 

21:30 – 23:00              DURA & BLUES CLUB

 

Dura & Blues Club je jedním z  projektů slovenského bluesmana Juraje „Dura“ Turteva. V Ďurových písničkách jde o vyjádření atmosféry pokoje, klidu, osobní spirituality, ale i naivní ulítlosti, srandy či recese. Dura s Blues Clubem je písničkářství s prvky blues, etno-world, alikvotních a hrdelních zpěvů či slovenského folklóru. Hudba neztrácí svou bluesovou náladu a svoje poselství laskavě vysílá všem.

Juraj “Dura” Turtev – voc, ak.kytara; Miloš Železňák – el.ak.kytara, buzuky, mandolina, banjo; Hearn Gadbois – perkusse, Rena Milgrom – tanec

 

Neděle  12.7. 2009

 Zámek zrcadlová síň

9:00 – 12:00 - Workshop - DANCE  FLOW – Rena Milgrom

Tento styl tance je syntéza vycházející z kořenů egyptského tance Hilal, súfijského tance, perských tanců a současného tance . Styl je stavěn nejen na rytmu a dynamice ale především na přirozeném kontinuálním organickém pohybu. Využívá linie, geometrii, obrazce, práci s prostorem, se závojem i bez. Je jako voda.

Tanečnice, choreografka a lektorka tance Rena Milgrom vyučuje na principech Labanovy analýzy pohybu a Bartenieff fundamentals. Vnáší tak do tance efektní a radostnou práci s tělem. Na základech současného tance a studií tradic, rituálů a tanců od Indie přes střední Asii tvoří syntézu a taneční vyjádření spojující oba směry - západu a východu - Occidentu a Orientu.

 

Workshop rytmicky doprovodí perkusionista Hearn Gadbois.

 

ZUŠ Nové Hrady

9:30-11:30 - DIDGERIDOO WORKSHOP-  ALDA-MAN

Kurz výuky hry na didgeridoo - dechový nástroj původních obyvatel Austrálie-

pro začátečníky a mírně pokročilé. Pro všechny zájemce o didgeridoo i bez předchozích hudebních zkušeností. Začátečnící si osvojí tvorbu drone tónu, alikvótních tónů,

používání hlasu, cirkulační dýchání, základy práce s rytmem. Pokročilejší se budou věnovat akcentům rytmů, trumpet tónům, vrstvení zvuků.

Je vhodné mít vlastní nástroj, na místě bude možné si zapůjčit i zakoupit kvalitní nástroje od domácího výrobce, (omezené počtem přihlášených)

 

Kinosál Nové Hrady

10:00 – 11:30 – MILUJ SVŮJ ŽIVOT – Luise L.Hay

Louise L. Hay je duchovní učitelkou, lektorkou a úspěšnou autorkou dvaceti bestsellerů, mezi něž patří Uzdrav své tělo a síla ženy. Od doby, kdy v roce 1981 zahájila svlou kariéru jako představitelka vědního oboru týkajícího se způsobu myšlení, pomohla tisícům lidí objevit a naplno rozvinout jejich potenciál tvořivé síly duchovního růstu a sebeléčení. Její knihy byly přeloženy do pětadvaceti jazyků ve třiceti třech zemích světa.

Inspirující film uvádí Louise L.Hay a představuje pronikavý pohled na její fascinující osobní příběh, který ukazuje, jak se vyvíjely její názory na sebeúctu, bohatství a metafyzické působení v souvislosti s tělesnými obtížemi.

Režie: Michael Goorjian, české titulky

 

 ZUŠ Nové Hrady

10:00 – 12:00 – VYJDI SLUNKO – Workshop pro rodiče s dětmi  - Tomáš Kočko

 

Setkání s moravskou lidovou písničkou pod vedením Tomáše Kočka.

Písničkář Tomáš Kočko skládá hudbu na nádherné texty beskydského básníka Ladislava Nezdařila. Některé z nich a mnoho zdařilých úprav moravských lidovek jsou určeny dětem. Vyústěním workshopu bude společné vystoupení dětí a formace Tomáš Kočko&ORCHESTR na odpoledním koncertě.

 

 Hrad – Obřadní síň

12:00 – 13:30 – TAO V HUDBĚ – interaktivní koncert – Jan Braunstein a hosté

Společně s muzikoterapeutem Janem Braunsteinem a jeho hosty budeme zpívat a hledat esenci hudby různých období, kultur a národů – uslyšíte a můžete vyzkoušet hru na lyry, kantely, žaltáře, chrottu, bubny a měděné zvony.

 

Zámek Nové Hrady – přednáškový sál

14:00 – 15:00 – KOUZELNÁ PÍŠŤALKA aneb KUTULULŮ Z BESKYD DOLŮ

Pohádky, hádanky a písničky z Beskyd Jakuba Šafránka osloví zejména nejmenší návštěvníky festivalu, protože počítá s jejich spoluúčastí. Děti uvidí pohádku o Koblížkovi a o hůlce Šikulce, zkusí uhádnout hádanky a spolu se čtveřicí mladých herců si určitě i zazpívají. Jura, Toník, Rozárka a Anča rozehrávají pro děti a s dětmi pohádky z beskydských lesů a luk..

Výprava M.Hejmovský,  režie, hudba a písničky T. Kočko. Uvede Divadlo Radost Brno

 

Hradní nádvoří

16:00 – 17:30 – VYJDI  VYJDI SLUNKO – koncert moravské world music – závěrečný koncert festivalu - Tomáš Kočko&ORCHESTR a hosté

 

 

Kde:

  • Nové Hrady, , Nové Hrady

Facebook