České doteky hudby

Mezinárodní hudební festival České doteky hudby - Festival je nejrozsáhlejším pražským festivalem zaměřeným na klasickou hudbu v zimním období a na přelomu roku.
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Slavnostní zahajovací koncert festivalu se tradičně uskuteční v pátek 16. prosince v jednom z nejprestižnějších kulturních prostorů u nás, ve Španělském sále Pražského hradu. Z názvu G. Demeterová & Beethoven „Osudová“ je zřejmé, že sólistou večera je přední česká houslistka Gabriela Demeterová a skladbou, která zazní v druhé části večera, jedno z nejznámějších děl klasické hudby vůbec, Symfonie č. 5 c moll op. 67 Ludwiga van Beethovena. Demeterová pak bude interpretkou Houslového koncertu Antonína Dvořáka, jednoho z nejkrásnějších romantických houslových koncertů, na úvod pak je zařazena skladba rovněž českého autora Zdeňka Fibicha s názvem V podvečer. Filharmonii Bohuslava Martinů Zlín řídí Jakub Klecker, moderátorem večera bude, stejně jako v předchozích letech, herec Marek Vašut.

Program Slavnostního koncertu při příležitosti ukončení předsednictví Slovenské republiky v Radě EU s názvem Hudba středoevropských regionů je sestaven ze současné české a slovenské hudby (Václav Riedlbauch, Ilja Zeljenka) a z romantické české a evropské hudby (Antonín Dvořák, Camille Saint-Saëns). Jak řečeno už v titulu, hudba to bude slavnostní, Zeljenkova Overtura festiva, Dvořákův proslulý Slavnostní pochod C dur ad. K dirigentskému pultu se postaví zkušený Leoš Svárovský, pod jeho taktovkou bude hrát Slovenská filharmonie, a ke královskému nástroji varhanám usedne přední český varhaník Aleš Bárta. Koncert se koná 17. prosince ve Smetanově síni Obecního domu.

Již sama atmosféra Zrcadlové kaple Klementina je jaksi „vánoční“, tentokrát bude 18. prosince místem Předvánočního koncertu pro děti a rodiče, který se stal již pevnou součástí dramaturgie MHF České doteky hudby. Námětu odpovídá i program, který obstará Lidová muzika z Chrástu.  Pásmo českých lidových písní a koled bude provázet slovem Vojtěch Kouba. Příhodné nejen pro příznivce folklóru, u něhož je v čase vánočním patrné, že je základem identity národa.

V Klášteře sv. Anežky České se 25. prosince uplatní barokní poloha festivalu, když v barokním oratoriu A. Scarlattiho Giuditta vystoupí Musica Salutaris s dirigentem Vojtěchem Spurným a předními českými pěvci jako sólisty - sólistkou Opery Národního divadla Marií Fajtovou (soprán), vyhledávanou zpěvačkou v oboru „staré“ hudby Markétou Cukrovou (mezzosoprán) a držitelem Ceny Thálie za rok 2015, sólistou opery Národního divadla v Praze Jaroslavem Březinou (tenor). Magické prostředí – magická hudba dávných časů. 

Koncert Vivat Mozart – Vzpomínka na Mozarta se koná 26. 12. při příležitosti 225. výročí úmrtí velkého skladatele (†26. 12. 1791) ve Smetanově síni Obecního domu. Program je sestaven výhradně z díla rakouského velikána, a to ze známých i méně známých instrumentálních skladeb (Malá noční hudba, Koncert pro lesní roh a orchestr) či operních árií (z Figarovy svatby, Dona Giovanniho aj.). Virtuosi Pragenses řídí Petr Louženský, Kateřina Javůrková je interpretkou skladby pro lesní roh, Jekatěrina Monisová, která na MHF ČDH vystoupila v minulém roce, je ruská sopranistka. Vděčná sestava pro „klasického“ posluchače.

Mozartovi se částečně bude věnovat koncert s názvem W. A. Mozart – Pražská symfonie, A. Dvořák – Česká suita. Tento večer ve Smetanově síni Obecního domu v  úterý 27. prosince nicméně bude mít širší dramaturgický záběr, přičemž zvláště zajímavé je zařazení Koncertu d moll pro dvě flétny a orchestr Franze Dopplera, a stejně tak pozoruhodné pak Koncertu G dur pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena. Flétnista Claudi Arimany (Španělsko) byl už několikrát ozdobou pražských koncertů ČDH, stejně jako islandský dirigent Gudni A. Emilsson. K hvězdné sestavě sólistů pak patří Josef Francesco Palou (flétna) a Jaromír Klepáč (klavír). 

Jarek Nohavica zpívá Mozarta“ jak napovídá již název, je zcela jiný projekt Jarka Nohavici, kterému se věnuje v posledních letech. Doprovázet jej bude těleso orientované na tzv. poučenou interpretaci, totiž Antiquarius Quartet Praga, který řídí Václav Návrat. Kromě Jarka Nohavici bude zpívat sopranistka Karolína Janů, kterou publikum ČDH rovněž zná z řady koncertů, a tenorista Martin Ptáček. Adekvátní skvostné prostředí pro tento večer 28. prosince vytvoří kostel sv. Šimona a Judy. Českého písničkáře budou tak moci posluchači slyšet v jeho druhé podobě, v níž se rovněž výrazně profiluje.

Zrcadlová kaple Klementina byla již v adventním čase dějištěm jednoho koncertu tohoto ročníku MHF České doteky hudby, koncertu pro děti a rodinu. Tentokrát budou tématem koncertu, který se bude konat ve čtvrtek 29. prosince, Velké virtuózní dvojkoncerty, tedy skvosty instrumentální hudby.  Účinkovat budou Virtuosi Pragenses, Andjela Bratič (Srbsko, flétna), Claudi Arimany (Španělsko, flétna), Christoph Hartmann (Německo, hoboj), Julie Svěcená a Markéta Vokáčová (housle), Jitka Navrátilová (cembalo). Zařazena jsou díla Alessandra Marcella, Antonia Vivaldiho, Johanna Sebastiana Bacha a Johanna Joachima Quantze.

Na Novoměstké radnici se v pondělí 2. ledna 2017 uskuteční zajímavý koncert věnovaný Tangu Argentinu. Protagonisty budou Gabriela Vermelho, nevšední osobnost české hudební a divadelní scény, která bude tentokrát zpívat (je i instrumentalistka), a Escualo Quintet. Na programu jsou díla Astora Piazzolly, Enrique Villolda a dalších představitelů tohoto hudebního stylu. Některé minulé projekty ČDH ukazují stále větší posluchačský zájem o tuto hudbu, v tomto případě jsou zárukou i jména interpretů.

V kostele sv. Šimona a Judy vystoupí ve středu 4. 1. 2017 rovněž vynikající český houslista Pavel Šporcl spolu se soubory Gipsy Way Ensemble a Civitas Ensemble (USA). Šporclovy projekty s cikánskou kapelou jsou proslulé. Na programu jsou atraktivní skladby Johannese Brahmse, Maurice Ravela, Pabla de Sarasate, Bély Babai či Jenő Hubaye, ale také vlastní skladby nebo skladby v Šporclově aranžmá, jako Uherský tanec.

Slezský smyčcový kvartet, tedy Silesian String Quartet, přichází na scénu Českých doteků hudby, konkrétně Novoměstské radnice, 5. ledna, rovněž v rámci tříletého projektu „Hudba středoevropského regionu“ s novější, ale dnes již rovněž klasickou hudbou takových skladatelů, jako jsou Henryk Mikolaj Górecki (Smyčcový kavrtet č. 1), Krzysztof Penderecki (Smyčcový kvartet č. 3 „Listy  nenapsaného deníku“), György Sándor Ligeti (Smyčcový kvartet č. 1) a konečně Béla Bartók (Smyčcový kvartet č. 3). Večer pro hudební labužníky.

Letošní Mezinárodní hudební festival České doteky hudby uzavírá, stejně jako každoročně 6. ledna, koncert Ruské hudební klenoty. Slavnostní závěrečný koncert festivalu se koná ve Smetanově síni Obecního domu. Účinkovat bude Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Miguela Ortegy (Španělsko), česká virtuoska ve hře na violu Jitka Hosprová a rovněž přední český houslista Pavel Šporcl. Převážná část repertoáru je sestavena z díla P. I. Čajkovského, tak Šípková Růženka, suita z baletu op. 66. či Koncert pro housle a orchestr D dur. Druhou skladbou pro sólový nástroj je pak Koncert pro violu a orchestr Alfreda Schnittkeho.

Kde:

  • Různá místa v Praze, ,

Web: http://www.ceskedotekyhudby.cz/

Facebook