Letní slavnosti staré hudby

Letní slavnosti staré hudby

Kdy: 23.7.2009 - 11.8.2009

10. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL

SLEVY VSTUPNÉHO: senioři a studenti sleva 10% z ceny vstupenky po předložení příslušného dokladu, držitelé průkazu ZTP a ZTP-P a doprovodná osoba sleva 50% z ceny vstupenky.

Tyto slevy nelze zakoupit prostřednictvím internetu.

 

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

10. MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL

Letní slavnosti staré hudby

 Proměny lásky

23. července – 11. srpna 2009

Letní slavnosti staré hudby v osidlech lásky

 

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby v průběhu letních měsíců oživí věčné téma, které od pradávna inspirovalo skladatele i interprety k výjimečným uměleckým počinům. Ze všech koutů Evropy se budou do Prahy sjíždět nejlepší umělci, aby vzdali hold Amorovi a zahráli na citové struny náročného pražského publika. Hudební a hudebně-divadelní programy, interpretované na nejvyšší úrovni, představí rozličné duchovní a světské podoby lásky od středověku po romantismus, od různých forem dvoření a úcty až po prostopášné písně. Nebudou chybět ani novodobé premiéry. Festival nabídne od 23. července do 11. srpna 9 koncertů na nejrůznějších místech v Praze.

Hlavním lákadlem bude představení Večer v Benátkách s věhlasným souborem Le PoèmeHarmoniquea v režii Benjamina Lazara. Můžeme se opět těšit na propracovanou barokní gestiku zpěváků, kteří nás při svitu svící provedou benátskými uličkami a nádhernými paláci, kde zpěv a bujaré veselí zaznívá až do rána ...

Na festivalu nebude nouze o pěvecké hvězdy: V novodobých premiérách z Archivu Pražského hradu zazáří francouzský kontratenorista Damien Guillon, který na mezinárodních pódiích učaroval nezaměnitelnou sametovou barvou hlasu a dokonalým projevem. Španělská sopranistka María Espada, která okouzlila pražské publikum již v loňské festivalové přehlídce, tentokrát za doprovodu ansámblu Forma Antiqva zazpívá kantáty plné vášně D. Scarlattiho. Program obohatí instrumentální skladby letos jubilujícího G. F. Händela. Další zpěvačka – Polka Anna Mikołajczyk– představí v Čechách vzácně prováděné písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardotové.

Výročí přijede oslavit i významná osobnost a pionýr historické interpretační praxe, proslulý hobojista Alfredo Bernardini; v programu s názvem Pastorale zazní sonáty Telemannovy, Schaffrathovy či Händelovy. Znovu na festivalu vystoupí renomovaný soubor Echo du Danubea doslova roztančí Letohrádek Hvězda ztřeštěnou renesanční a barokní taneční hudbou.

 

Pražské publikum bude mít také příležitost uslyšet dva skvělé vokální ansámbly, a to německý Stimmwerck s unikátním repertoárem ze středověkého kodexu St. Emmeram a českou Tiburtinu s chorální poctou českým světicím.

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v autentickém podání na dobové nástroje v Praze. Právě propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů, navíc v podání těch nejlepších interpretů z celého světa, je jednou z předností festivalu. K tradičním místům, jako je Břevnovský klášter či Trojský zámek, přibývá letos například renesanční Martinický palác, Anežský klášter nebo Chrám Matky Boží před Týnem. Od letošního roku jsou Letní slavnosti staré hudby členy European Early Music Network (REMA) - www.rema-eemn.net.

 

Tolik podob hudby – tolik podob lásky!

 

Program:

 

Čtvrtek 23. 7. 2009, 19.30 hod.

Kostel sv. Šimona a Judy, Dušní ul., Praha 1

Amor Divino

Obraz barokní zbožnosti v hudbě z katedrály sv. Víta

(J. D. Zelenka, J. A. Hasse, B. Galuppi, novodobé premiéry)

Damien Guillon – alt (Francie)

Cecilia Bernardini – koncertní mistr (Nizozemí)

Collegium Marianum – barokní orchestr

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

za podpory Festivalu v Sablé, Francouzského institutu v Praze a Culturesfrance 

Zahajovací koncert 10. ročníku Letních slavností staré hudby přinese unikátní provedení árií pro alt, které rozeznívaly pražskou katedrálu sv. Víta v první polovině 18. století. Altového partu se ujme renomovaný francouzský kontratenorista Damien Guillon a sekundovat mu bude český barokní soubor Collegium Marianum v čele s Janou Semerádovou a Ceciliou Bernardini. Tomuto koncertu předcházelo důkladné studium archivu Pražského hradu, jehož součástí je i sbírka hudebních autografů, dobových opisů a vzácných tisků takových skladatelů, jako jsou např. Vivaldi či Caldara, což svědčí o evropském významu svatovítského kůru. Nejen vlašskou hudbou ovšem živ byl kůr, proto se na programu Amor Divino objeví skladby vídeňského skladatele J. J. Fuxe, drážďanských J. A. Hasseho, Pierra-Gabriela Buffardina a pražských či pražsko-drážďanských A. Reichenauera, F. I. A. Tůmy a J. D. Zelenky. Zazní i několik novodobých premiér; nechte se překvapit jakých.

 

Neděle 26. 7. 2009, 19.30 hod.

Klášter sv. Anežky České, Anežská 12, Praha 1

Kvítí mezi trny

Životy sv. Markéty, Barbory a Kateřiny ve středověké chorální tvorbě

Tiburtina Ensemble – vokální ansámbl (ČR)

Barbora Sojková – umělecká vedoucí

za podpory Národní galerie v Praze

Koncertní program představí legendy o životech svatých panen tak, jak se zachovaly v chorálním repertoáru pozdně středověké tradice benediktinských a cisterciáckých rukopisů v Čechách. Třemi z takových legend, legendou o sv. Kateřině (té s kolem), sv. Barboře (té s mečem a kalichem) a sv. Markétě (té s drakem) prodchne zdi kláštera sv. Anežky svými mladými hlasy ženský vokální soubor Tiburtina ensemble pod vedením Barbory Sojkové. Soubor, sám podoben kvítí, uvede kromě těchto melodicky bohatých chorálních skladeb také vícehlasá mariánská moteta ze 13. století za doprovodu gotické harfy.

 

Pondělí 27. 7. 2009, 20.00 hod.

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

Drama lásky

Hlasy touhy a emocí v hudbě D. Scarlattiho a G. F. Händela

María Espada – soprán

Forma Antiqva(Španělsko)

Aarón Zapico – umělecký vedoucí

za podpory Velvyslanectví Španělska a Galerie hl. m. Prahy 

Již podruhé se Praze představí skvělá španělská sopranistka María Espada. Tentokrát spolu s uskupením Forma Antiqva (barokní kytara – teorba – cembalo) představí kantáty Domenica Scarlattiho, které svým roztouženým dechem prochvějí barokní prostor Zámku Troja. Vše bude orámováno variacemi na horkokrevné fandango a instrumentálními skladbami letos jubilujícího Georga Friedricha Händela.

 

Středa 29. 7. 2009, 20.00 hod.

Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6

Romance

Zasněné písně Fryderyka Chopina na texty polských romantických básníků

Anna Mikołajczyk  – soprán (Polsko)

Edward Wolanin – kladívkový klavír (Polsko)

za podpory Polského institutu v Praze

Kam až sahají hranice tzv. „staré hudby“, ukáže 29. července v Břevnovském klášteře půvabná polská sopranistka Anna Mikołajczyk, která zazpívá v Čechách vzácně prováděné písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardot. Tato dvě jména se vedle sebe neobjevují náhodně; Paulina (1821 – 1910) jako femme fatale 19. století Chopina velmi inspirovala a Pauliny písně jsou zase transkripcemi Chopinových mazurek. Večer stylově na kladívkový klavír podbarví a sólovými kusy doplní Edward Wolanin.

 

Neděle 2. 8. 2009, 18.30 hod.

Letohrádek Hvězda, Liboc, Praha 6

Sempre un po´di follia…

Vášně a nespoutaný temperament v hudbě 16. a 17. století.

Echo du Danube(Rakousko)

Elisabeth Seitz – psalterium

Christian Zincke – viola da gamba, umělecký vedoucí

za podpory Rakouského kulturního fóra a Památníku národního písemnictví

Letohrádek Hvězda hostí na jubilejní festivalové přehlídce charismatický rakouský soubor Echo du Danube. Ten totiž, v čele s gambistou Christianem Zinckem,  připravil ryze temperamentní program, na kterém nebudou chybět fandango, gagliarda napolitana, tarantella, the-second-witches-dance či tři tance follia (it. ztřeštěnost). Na parketu se přitom potkají skladatelé za čtyř zemí např. J. Dowland, G. B. Vitali, D. Ortiz a C. de Rore, jejichž skladby soubor oživí v našich krajích vzácně znějícími hudebními nástroji – psalterium, historická harfa, loutna či gamba.

 

Úterý 4. 8. 2009, 19.30 hod.

Chrám Matky Boží před Týnem, Staroměstské nám., Praha 1

Unica columba mea

Píseň písní v dílech renesančních mistrů

a moteta z Kodexu Emmeram

Stimmwerck – vokální ansámbl (Německo)

za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a pod záštitou Římskokatolické farnosti Matky Boží před Týnem zastoupené P. Vladimírem Kelnarem

Biblická Píseň písní je nevysychajícím pramenem inspirace. Právem, neboť v sobě jedinečně spojuje smyslnost a náboženskou symboliku. Podobně unikátní spojení vytváří také duchovně-akustický prostor staroměstského Chrámu Panny Marie před Týnem s vyhlášeným německým Stimmwerckem. Tento proslulý vokální soubor, sestávající z kontratenoristy, dvou tenoristů a basbarytonisty, rozezpívá vedle různých zhudebnění Písně písní také např. mariánská moteta, to vše z doby pozdního středověku a renesance. Vedle anonymů z kodexů Speciálník, St. Emmeram či Berlin, provede ansámbl také hudbu Gillese Binchoise nebo Francesca Landiniho, v Čechách vzácně prováděných.

 

Středa 5. 8. 2009, 20.00 hod.

Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6

Pastorale

První pražské dostaveníčko s věhlasným italským souborem

(G. F. Händel, G. P. Telemann, A. Marcello, C. P. E. Bach)

Ensemble Zefiro (Itálie)

Alfredo Bernardini – barokní hoboj, umělecký vedoucí

za podpory Italského kulturního institutu v Praze

Na počátku srpna ze sebe Břevnovský klášter setřese všechno městské a znovu se oděje jen do luk a hájů, tedy zpět do časů, kdy kolemjdoucí mohl zaslechnout odněkud třeba i pastýřskou šalmaj. Stane se tak díky italskému Ensemble Zefiro, který podoben lehkému ventu rozezní barokní hoboj a fagot. Na tomto vysněném dostaveníčku se zaskví hobojista Alfredo Bernardini a fagotista Alberto Grazzi, a to např. v sonátách Händelových, Telemannových, Schaffrathových či v Pastorale od C. P. E. Bacha. Stačí vstoupit do klášterních zahrad a zavřít oči…

 

Neděle 9. 8. 2009, 19.30 hod.

Martinický palác, Hradčanské náměstí 67/8, Praha 1

Tma je mou útěchou

Anglické milostné balady 16. století (T. Morley, J. Bull, E. Johnson)

Susan Hamilton – soprán (Velká Británie)

La Caccia (Belgie)

Patrick Denecker – umělecký vedoucí

za podpory Vlámské vlády

Jako stvořený se zdá renesanční Martinický palác pro renesanční hudbu. Jednu z jejích podob, a to svět milostných anglických balad (viz k tomu milostná sgrafita na zdech paláce), představí Praze skvělý belgický soubor La Caccia s uměleckým vedoucím Patrickem Deneckerem. Texty, zhudebněné např. T. Morleym, J. Bullem, E. Johnsonem či R. Allisonem, vždy trochu zachmuřené, ale také smyslné přednese výtečná skotská zpěvačka Susan Hamilton. Z anglických mlh bude kromě barevného sopránu a jiných nástrojů pronikat také jemný zvuk citery a bandory.

 

Úterý 11. 8. 2009, 20.00 hod.

Rudolfinum, Dvořákova síň, Náměstí Jana Palacha, Praha 1

Večer v Benátkách

Poloscénické představení při svíčkách s hudbou z benátských ulic a paláců.

(C. Monteverdi, F. Manelli, B. Ferrari)
Le Poème Harmonique (Francie)

Claire Lefilliâtre – soprán

Serge Goubioud – tenor

Jan Van Elsacker – tenor

Arnaud Marzorati – bas

Vincent Dumestre – umělecký vedoucí

Benjamin Lazar – režie

za podpory Modré pyramidy stavební spořitelny, Festivalu v Sablé a Francouzského institutuv Praze

Představení Večer v Benátkách věhlasného francouzského souboru Le Poème Harmonique nás přenese do benátských paláců, ulic, lagun a kanálů. Zazní hudba Claudia Monteverdiho, Francesca Manelliho, Biaggia Mariniho a Benedetta Ferrariho, hudba z časů, kdy se barokní stile moderno rodilo v magických experimentech. V režii Benjamina Lazara se můžeme těšit na propracovanou barokní gestiku herců-zpěváků, kteří nás v setmělém sále jen při svíčkách provedou benátskými uličkami a nádhernými paláci, kde zpěv, smích i pláč probouzí ráno...

Kde:

  • Různá místa v Praze, ,

Fotky a videa

Facebook