Smrt v Benátkách

Smrt v Benátkách

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Opera / Opereta. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Proces Rockopera

RockOpera Praha, PRAHA 7

23.11.2017

RockOpera Praha

RockOpera Praha, PRAHA 7

23.11.201707.12.2017

Státní opera Praha uvádí Smrt v Benátkách v koprodukci s festivalem v Aldeburghu.

PREMIÉRA:26.2.2009
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Dirigent: H. Griffiths

Režie: Y. Oida

O novele Thomase Manna (1875–1955) Smrt v Benátkách uvažoval Britten jako o potenciální předloze pro operu řadu let. Spisovatelova syna Golo Manna znal z USA, kde žil v prvních letech 2. světové války, a snadno získal jeho souhlas. V září 1970 požádal o libreto Myfanwy Piperovou (1911–1997), s níž spolupracoval již na operách Utahování šroubu (The Turn of the Screw) a Owen Winsgrave. (Děj novely asi každý zná také díky slavnému filmu Luchina Viscontiho z roku 1971 s Dirkem Bogardem v hlavní roli.) Svou poslední operu psal Britten v době, kdy čelil silnému fyzickému i psychickému vypětí: věděl o nezbytnosti vážné srdeční operace, ale odkládal ji, než operu dokončí. Do díla vtělil jakýsi souhrn svého celoživotního tvůrčího úsilí. Nejspíš se silně ztotožňoval s hlavním hrdinou opery, spisovatelem Gustavem von Aschenbachem, který si uvědomuje, že ho opouštějí síly a snaží se najít inspiraci v cestě do Benátek. Tam se zamiluje do mladičkého Poláka Tadzia, nicméně ani mladíka, ani jeho příbuzné a přátele neosloví. Absenci jejich kontaktu vyřešil Britten řešil tím, že tyto postavy obsadil do nezpěvních rolí, jako tanečníky s doprovodem třpytivých zvuků melodických bicích nástrojů připomínajících hudbu indonéských gamelanů, čímž zvýraznil nedosažitelnost Tadzia a jeho okolí. Roli Aschenbacha psal Britten pro svého přítele, tenoristu Petera Pearse, jemuž operu dedikoval. Premiéra se uskutečnila na scéně Snape Maltings u anglického města Aldeburghu 16. 6. 1973 se sirem Peterem Pearsem v titulní roli. Režii měl Colin Graham, choreografii Frederick Ashton, dirigoval Steuart Bedford. Ačkoliv je hudba Smrti v Benátkách celkově uměřená a úsporná, dílo jako celek navozuje velice výraznou atmosféru rozpomínání a tvoří vrchol Brittenovy dráhy operního skladatele.

Státní opera Praha uvádí Smrt v Benátkách v koprodukci s festivalem v Aldeburghu, kde byla inscenace uvedena 8. a 11. 6. 2007, s festivalem v Bregenzi (18., 22., 29. 7., 4., 5. 8. 2007) a s Opérou de Lyon (květen 2009). Japonský režisér žijící v Paříži Yoshi Oida, tvůrce se zázemím v oblasti tradičního japonského divadla kjógen, vdechl inscenaci podobu vyznačující se hypnotizující strohostí a fascinujícím propojením mezi západem a východem. Velký podíl na úspěchu inscenace v Anglii a Německu měla i střídmá nadčasová scénografie Toma Schenka, edwardovskou dobu evokující kostýmy Richarda Hudsona a choreografie Daniely Kurz.

British Embassy

Nad českou premiérou opery Benjamina Brittena Smrt v Benátkách převzala záštitu velvyslankyně Velké Británie a Severního Irska v České republice Linda Duffield.

Botschaft der BRD

Nad českou premiérou opery Benjamina Brittena Smrt v Benátkách převzal záštitu velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Helmut Elfenkämper.

Facebook