Dva chudáci rumuni, co mluvěj polsky

Dva chudáci rumuni, co mluvěj polsky

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Činohra. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

Caveman

Různá místa v České republice

23.01.201815.05.2018

Podivuhodné cesty Julese Verna

Nová scéna Národního divadla, Praha 1

09.02.201810.02.2018

Dorota Maslowska
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Představení je v angličtině s českými titulky.

Osoby a obsazení 
Jiří Mádl - Parcha
Teresa Branna - Džina
Peter Hosking - Driver
Jiří Ornest - Bartender, Old man
Marta Vítů - Woman driver
Nicole Grisco - Halina, Policeman, Woman 2
Bruce Davidson - Wiecek, Policeman, Gangster 
Anna Vítková - Anna

Překlad do angličtiny - Benjamin Paloff
Úprava - David Peimer
Překlad do češtiny - Bára Gregorová
České titulky - Lucie Ferenzová, Jan Kačena
Dramaturgie - Lucie Ferenzová a Ivana Slámová
Scéna - Martin Chocholoušek
Kostýmy - Vladimíra Fomínová
Hudební výběr - Petr Pavelec, Peter Jaspan
Pohybová spolupráce - Jindřiška Křivánková
Režie - David Peimer

Anotace
Jeden večer, jedna party a život jako nespoutaná jízda. Přicházející ráno však vrací Dzinu a Parchu zpět do reality, která už tak bezstarostná není.

Na benzínové pumpě, na dálnici, na opuštěné silnici anebo v hlubokém polském lese se odehrává příběh jednoho večera, který začal kostýmní párty. Alkoholem a drogami posilnění Dzina a Parcha vyrážejí z večírku rovnou na stopa. Chovají se jako kdyby život trval jen tuhle jedinou noc. Mohou být kýmkoli, mohou dělat cokoli. S postupující střízlivostí se ale začíná vracet realita. Dzina má od včerejška ve školce dítě, Parcha musí být v osm ráno na natáčení seriálu, navzájem se vlastně neznají a vůbec už nechtějí být na tomhle tripu spolu. Jenže nemají peníze, telefon a jsou ztraceni kdesi uprostřed Polska. Jejich převlečení za Rumuny, které jim ještě před pár hodinami dávalo svobodu a možnost výborně se bavit, jim je teď na obtíž. Potkávají totiž samé xenofoby, maloměšťáky, alkoholiky a paranoiky.

Dorota Maslowska o hře
Maslowská tuto hru napsala ve dvaadvaceti letech. Říká, že její nápad vychází  z osobní zkušenosti při autostopu napříč Polskem, ze které si pamatovala jen cedule benzínových stanic, parkoviště s odhozenými plastovými obaly od jídla, kondomy. Z této vize místa a věcí na jedno použití, vzešla myšlenka nevázanosti, kterou přenesla na postavy. Kdo by nechtěl být někým jiným, žít jiný život? Když stopujeme, je to jízda na jedno použití, můžeme být kýmkoli. Problém nastane v tu chvíli, kdy potkáme lidi, kteří svůj život žijí, jako kdyby stopovali. To znamená bez kontextu, následků, či zodpovědnosti. 

Rumunsko
Rumunsko v této hře není jen země na jihu Evropy. Je to spíše symbol sociální beztíže, díky níž je možné téměř cokoli. Polsko je zde typickou postkomunistickou zemí, kterou Maslowská ostrým a sarkastickým pohledem kritizuje. V jejích očích je to směs komunistické paranoie a nenávisti ke všemu cizímu. Duchovní hodnoty jako je víra nebo vzdělání poničila média. Přetrvávající hodnotou nade vším je hodnota peněz. V neposlední řadě je tato hra hrou generační. Nejmladší generace je zde ukázána jako bezradná. V novodobé svobodě se chce bavit a odmítá frustrující závazek zodpovědnosti.

Dorota Maslowska (1983), jedna z nejznámějších a nejpřekládanějších autorek nejmladší polské spisovatelské generace, autorka románů Červená a bílá, Královnina šavle a dvou divadelních her Dva ubohý Rumuni, co uměj polsky a Mezi náma dobrý. Držitelka mnoha ocenění (Paszport Polityki, NIKE) a stipendistka DAAD v Berlíně (2009-2010). Podle knižního debutu Červená a bílá natočil film Xaver Žulawski.

Facebook