The Painted Bird - Bastard (Nabarvené ptáče)

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Balet / Tanec. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

The best of Swan Lake

Divadlo Hybernia, Praha

19.11.201704.12.2018

Den Flamenka / Día del Flamenco

Praha, Praha

23.11.201726.11.2017

Bastard je první částí trilogie projektu newyorského choreografa slovenského původu Pavla Zuštiaka, která se zabývá tématem vykořenění, proměny a „jinakosti“. Inspirací pro sólové představení Bastard byla kontroverzní novela Jerzyho Kosińského „Nabarvení ptáče“ z roku 1956. V jedné z kapitol románu hrdina potká muže, který ve zlosti pomaluje ptáče barvou a vrátí je zpět do hnízda. Pomalované ptáče je považováno za vetřelce a uklováno ostatními k smrti.
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Bastard vypovídá o pocitech člověka, kterého svět považuje za vetřelce. Je sám, přichází z jiné kultury a v novém prostředí si vytváří vlastní malý svět. Do tohoto světa v jeden okamžik vstoupí obyčejní lidé.

Co to znamená být v exilu? Jak exil změní člověka? Co je to exil? Kdy končí? Jaký je rozdíl mezi utečencem, expatriotem, vyhostěncem, emigrantem? - lidmi, kteří se přesunuli i se svými kořeny, ale i těmi, kterým již žádné kořeny nezůstaly? Nežije vlastně každý z nás za nějakými hranicemi?

Choreograf a režisér Pavel Zuštiak, žijící v New Yorku, oslovil pro svůj nový projekt slovenského tanečníka Jara Viňarského a hudebního skladatele Christiana Fredericksona z USA. The Painted Bird / Bastard je americko-slovensko-polský projekt, který vznikal v koprodukci souboru Palissimo Inc. (USA) a kulturních organizací Stanica Žilina-Záriečie (SK), Institut Jerzyho Grotowského (PL) a La Mama Etc. (USA), kde dílo vznikalo na rezidenčních stážích. Část prvotního výzkumu se uskutečnila díky Movement Research v New Yorku a University of California.

Z TISKU:
Kompozičně člení Bastarda pomalé a rychlé tempo, scénický prostor definuje proměna tmavého prostředí s bodovým světlem a přirozeným osvětlením. Viňarský – poučený dílem Jerzyho Grotowského – jako by setrvával v přepětí, zadržoval dech, tlakem v hrudi rozpínal paže a nutil ruce k neustálé činnosti. Pevný trup a roztěkané končetiny udržují dynamickou rovnováhu performerova těla a zároveň tvarují jeho loutkovitý tělesný výraz. Významy konkretizují situace vzniklé střídáním vizáže a mimikry postavy. Smysl díla se formuje v hledání místa, souladu, plynulosti.
Martin Bernátek - Domů!,A2
http://www.advojka.cz/archiv/2010/18/domu


Pavel Zuštiak, rodák z Košic, je choreograf, režisér, tanečník a zvukový designér žijící v New Yorku. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Košicích, taneční tvorbu a produkci v Kanadě a v Amsterdamu (School for New Dance Development). V New Yorku založil v roce 2003 taneční divadlo PALISSIMO, kde působí jako umělecký ředitel, režisér a choreograf. Za svou tvorbu získal v roce 2010 Guggenheimovo ocenění a cenu Prince grace Foundation v letech 2007 a 2009. V roce 2010 byl také nominován na cenu Alpert Award.

Christian Frederickson je houslista, skladatel a zvukový designer žijící v Brooklynu. Je absolventem konzervatoře Peabody a magisterské studium ukončil na The Juilliard School. Je zakládajícím členem skupiny alternativního indie-rocku Rachel's. tato skupina používá různé kompoziční styly, spojuje klasickou hudbu s indie/punk rockem. V poslední době spolupracuje Frederickson s divadelními režiséry a choreografy, svým rukopisem je známý také jako hudební improvizátor a skladatel pro The SITI Company, pracující s jejich technikou viewpoints, kterou rozvinula režisérka Anne Bogard.

Jaro Viňarský, tanečník a choreograf, jeden z mála "navrácených". Působil zejména v Praze a v Bruselu (spolupráce s choreografkou Karine Ponties), momentálně žije a tvoří na Slovensku. V letech 2001 a 2002 získal druhou cenu na choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové (Sorton, Nikdy nezaliaty čaj). V roce 2006 získal cenu publika na České taneční platformě a Cenu Sazky za "objev v tanci".

Odkazy:
www.thepaintedbird.org
www.palissimo.com

Námět a choreogafie: Pavel Zuštiak
Tanečník a spoluautor: Jaro Viňarský
Autorská hudba a interpretace: Christian Frederickson
Svetelný design: Tomáš Morávek (CZ) / Joe Levasseur (USA)
Návrh projekce: Manny Palad (USA)
Scéna: Nick Vaughan, Pavel Zuštiak
Produkce: Palissimo Inc. (USA)
Ko-produkce: Stanica Žilina-Záriečie (SK), Institut Jerzyho Grotowského (PL), La Mama Etc. (USA)
Slovenská premiéra: 22. a 23. 7.  2010

Facebook