TANEC PRAHA 2009

TANEC PRAHA 2009

Kdy: 2.6.2009 - 28.6.2009

TANEC PRAHA 2009 nabídne hip hop na Gershwinovu hudbu i tělo jako mobilní telefon
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

XXI. Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2009 letos proběhne v nebývalé délce od 23. května do 26. června v Praze a dalších osmi městech České republiky. Vrcholem bohatého programu se stane vůbec první hostování slavného francouzského souboru Montalvo-Hervieu 2. a 3. června v pražském Hudebním divadle Karlín. „Půjde o mimořádný zážitek, událost posledního Biennale de Lyon a nepochybně i taneční sezóny v Čechách,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu, a pokračuje: „Fascinující Gershwinova hudba reflektuje atmosféru americké společnosti 30. let minulého století od bezstarostnosti až k závažným společenským tématům své doby. Autoři nás vtahují do svých představ pomocí skvělých tanečníků, hip-hoperů, breakařů, stepařů a performerů, s využitím velkoplošných projekcí a vizuálních efektů v dokonalé provázanosti a souhře.“ Květnové zahájení bude patřit II. ročníku festivalu pro rodiče a děti - TANEC DĚTEM 2009 – s několika zahraničními a domácími představeními a tvůrčími dílnami určenými přímo pro malé diváky. „Na závěr pražské části pozveme 26. června diváky do O2 areny. Je to poprvé, co věnuje festival samostatný gala-večer českým tanečním umělcům. Reagujeme tak na nebývale vysokou úroveň práce několika souborů, kterým se podařilo získat ke spolupráci špičkové zahraniční choreografy,“ říká ředitelka. V průběhu celého festivalu proběhnou představení více než dvaceti souborů ze zemí celého světa - od Brazílie po Island, od České republiky po Rusko. „Letos jsme měli štěstí i na choreografie, kterým nechybí smysl pro humor,“ charakterizuje program Yvona Kreuzmannová. K dalším zajímavým souborům budou patřit například Compagnie Drift ze Švýcarska, Anouk van Dijk z Holandska či ElleDanse ze Slovenska. Tradiční součástí jsou Evropské taneční laboratoře letos obohacené o brazilsko-evropský večer. Předprodej na celou pražskou část začne 15. dubna v divadle Ponec, na gala-večer Montalvo-Hervieu pak i v pokladně Hudebního divadla Karlín. Podrobný program a další informace na www.tanecpraha.cz

Letos se festival TANEC PRAHA kromě tradiční Prahy vydá do Brna, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Hradce Králové, Olomouce, Pardubic, Plzně a Valašského Meziříčí.Máme radost z toho, že se současný tanec rozšiřuje po republice, že ho nadšeně přijímají i diváci mimo Prahu,“ říká ředitelka. V regionech budou uvedena nejen česká představení (soubory 420PEOPLE, NANOHACH, DOT 504, VerTeDance a Lenka Bartůňková), ale i večery Evropských tanečních laboratoří či švýcarského souboru Drift.

Právě švýcarští Drift nabídnou návštěvníkům dokonce dvě představení: „Sound Machine“ - originální kombinaci hudby, zvuků, divadla a tance v duchu surrealismu, dadaismu a absurdit. Oproti tomu „au bleu cochon“ je plné impulzivních pohybů a nečekaných situací.

Díky slovenskému souboru ElleDanse budou moci vidět diváci to nejlepší z tanečního divadla našich východních sousedů. Představení „Canto Hondo, hlboká pieseň o nej…“ obdrželo ocenění „Dosky 2008“ za nejlepší inscenaci, režii a scénickou hudbu sezóny 2007 / 2008.

2/4

První Evropská taneční laboratoř přivede do České republiky umělce ze tří zemí s velmi odlišnou historií, tradicí i současností. „Bulharsko bylo dlouho v zajetí státem uznávaného „oficiálního“ a více tradičního či klasického umění, nyní vysílá signály o současné tvorbě plné svobody,“ říká Yvona Kreuzmannová. Choreografii „Void“ souboru Kinesthetic Project progresivních umělců z oblasti současného tance a vizuálního umění ocenili bulharští kritici i diváci jako událost roku. Řecko prochází nečekanými zvraty a chaotickými momenty, které reflektují i jeho impulzivní umělci. Autor Kostas Tsioukas se ve svém sólu energicky vtěluje do postavy Pinnochia za doprovodu živé hudby. Island, jedna z nejdražších zemí Evropy, zažil nedávno zásadní rozčarování. Jak jsou tam vlastně lidé zvyklí srovnávat se s takovými situacemi? O jejich mentalitě možná leccos napoví společné dílo islandské choreografkySteinunn Ketilsdóttir a Američana žijícího na tomto ostrově Briana Gerke.

Druhá laboratořnese poselství tří zemí, které byly či stále jsou vystaveny různým formám nátlaku, hrozby, totality, nepokojů či konfliktů,“ uvádí ředitelka. Soubor Iraqis Bodies z Iráku přiveze zkušenost tvůrců, kteří zažili násilí ve své zemi a kteří před ním emigrovali přes Jordánsko a Sýrii do Holandska. Zcela jinak interpretují své pocity Irové (soubor Legitimate Bodies Dance Company) vyrovnávající se s dnešním stavem věcí s nadhledem a ironií. Překvapivě rychle se vyvíjí současný tanec v Rusku, i díky expanzi talentů na západní umělecké školy. Soubor Monkey Production si za téma choreografie „My Body Is a Mobile Phone“ zvolil elektronická média a jejich postavení v klasickém milostném trojúhelníku.

Brazílie se Španělskem a Kyprem obohatí jižanským temperamentem program festivalu v rámci Brazilsko-evropské taneční laboratoře. „Fascinující pohybovou eleganci Brazilky (Grupo Tápias) vystřídá vtipná dvojice Španělů a jejich DJ (Mopa Producciones S.L.). Výjimečná energie a otevřenost uměleckých osobností z izolovanějšího Kypru (Pelma.lia haraki) je strhující, pracují v nesnadných podmínkách, své hodnoty vytvářejí takřka z nuly, o to větší přesvědčení je žene dál,“ dodává Yvona Kreuzmannová.

Čtyři večery proběhnou v produkci pražského Divadla Archa. Anouk van Dijk je přední osobností současného tance v Nizozemí i v Evropě. Její soubor uvede v rámci festivalu současné nizozemské kultury NethWorks.cz představení „STAU“, které ruší tradiční hranici mezi divákem a performerem a proměňuje tak prožitek ze současného tance. Choreografie „UNA (Unknown Negative Activity)RootlessRoot Company Jozefa Fručeka a Lindy Kapetaney se inspirovala postavou „Unabombera”, teroristy, který se snažil bojovat proti „zlu technologické společnosti”. Kombinuje zpěv, řeč, tanec i živou hudbu.

Letošní sezóna divadla Ponec byla výjimečně plodná. Choreografie zde spojují prvky současného tance s divadelními a výtvarnými tak, že divák často nestačí ani vydechnout,“ říká ředitelka k účasti domácích tvůrců na festivalu TANEC PRAHA. To se daří jak skupině NANOHACH, tak DOT 504, každému zcela jinak. Jedni dokázali získat ke spolupráci světově známého Nigela Charnoka, slavného spoluzakladatele DV8 Physical Theatre. Druzí se vydali cestou prohlubování spolupráce s Jozefem Fručkem a Lindou Kapetaneou, bývalými členy proslulé Ultima Vez Wima Wandekeybuse, s níž sklízeli ovoce již v minulé sezóně. Není to ale zdaleka jen Praha, která pootevírá možnosti českým talentům, řada jich působí v zahraničí. Patří sem na prvním místě soubor 420PEOPLE ex-tanečníků Kyliánova NDT, kterým se mimo jiné podařil husarský kousek – nastudovat Ravelovo Bolero s Ohadem Naharinem, jednou z „top ten“ osobností světové choreografie. „Taková úroda na domácích polích si zaslouží zviditelnit. Ve spojení s novými technologiemi, s nimiž stále přesvědčivěji experimentují TOW, tak poprvé 3/4 v historii festivalu bude jeho závěr patřit prioritně českým umělcům,“ objasňuje ředitelka závěr festivalu v O2 areně.

 

Partneři festivalu TANEC PRAHA:

Za podpory: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR

Hlavní partneři: SAZKA, a.s., Nestlé Česko, s.r.o.

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní mediální partneři: Právo, Český rozhlas

Představení v Praze spolupořádají: divadlo Ponec, Divadlo Archa, Hudební divadlo Karlín, O2 arena

Představení v regionech spolupořádají jednotlivá divadla či místní organizace.

Zahraniční kulturní instituty a velvyslanectví: Bulharský kulturní institut, Institut Cervantes, Francouzský institut, Culturesfrance, Emabssy of Switzerland,Atel, British Chambre of Commerce Czech Republic

Řada dalších partnerů, mezi jinými: Tschechienonline, A2, sms.cz, Pressweb, His Voice, Radio Wave, ČRO 3 Vltava, Dance Perfect, Taneční aktuality, Metropolis, Taneční zóna, Provokátor, Top report, Grand Princ, Kino Aero, Kino Světozor, MČ Praha 3

Festival pořádá občanské sdružení Tanec Praha pod záštitou Livie Klausové, manželky prezidenta ČR, ministra kultury Mgr. Václava Jehličky a primátora hlavního města Prahy Pavla Béma.

Kde:

  • Různá místa v Praze, ,

Facebook