Státní opera Praha

Státní opera Praha
Státní opera Praha

Akce:

Netopýr

Opera - (Státní opera, Hudební divadlo Karlín) - Die Fledermaus (Netopýr) - Johann Strauss ml. - Johann Strauss ml. fascinoval zejména svými valčíky (např. Na krásném modrém Dunaji) a od roku 1871 i operetou. Po dvou úspěšných titulech (Indigo a 40 loupežníků a Karneval v Římě) složil v roce 1874 operetu Netopýr, která spolu s Cikánským baronem (1885) patří k nejznámějším operetám vůbec.

Hudební divadlo Karlín, Praha

26.02.2018

La Traviata

Opera - (Státní opera, Hudební divadlo Karlín) - La traviata - Giuseppe Verdi - Giuseppe Verdi v Traviatě na libreto podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století, vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně ...

Hudební divadlo Karlín, Praha

13.02.2018 - 24.04.2018

Rusalka

Opera - (Státní opera, Hudební divadlo Karlín) Rusalka - Antonín Dvořák

Hudební divadlo Karlín, Praha

19.03.2018 - 07.05.2018

Jeníček a Mařenka

Opera - (Státní opera, Hudební divadlo Karlín) - Jeníček a Mařenka - Engelbert Humperdinck - Opera na námět oblíbené pohádky bratří Grimmů je dílem sourozenců, skladatele Engelberta Humperdincka a jeho sestry Adelheid Wetteové, která napsala libreto Hänsel und Gretel, jak zní originální název díla.

Hudební divadlo Karlín, Praha

02.04.2018 - 29.05.2018

Nabucco

Opera (Státní opera, Hudební divadlo Karlín) - Nabucco - Giuseppe Verdi - Ačkoliv je Nabucco teprve třetí Verdiho operou, podařilo se mu na biblický námět vytvořit velmi sugestivní dílo.

Hudební divadlo Karlín, Praha

01.07.2018 - 03.07.2018

Od sezony 2016/17 se chystá generální rekonstrukce budovy Státní opery, a to jak celé historické budovy včetně hlediště i jevištní technologie, tak administrativní budovy. 

Po dobu rekonstrukce Státní opery se část repertoáru Opery a Baletu přenese na jiná jeviště. Některé inscenace budeme uvádět v historické budově Národního divadla a část repertoáru přesídlí právě na scénu Hudebního divadla Karlín. Tato divadelní scéna patří, zejména pak po poslední rekonstrukci, k největším i nejzdobnějším historickým divadlům v Praze. více zde

 

Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Státní opera Praha sídlí v budově, která byla 5. 1. 1888 otevřena Wagnerovou operou Mistři pěvci norimberští jako pražská německá scéna. Pražští Němci hráli v 19. století ve Stavovském divadle střídavě s českým souborem. Touha po vlastním divadle vedla v roce 1883 k jednáním o vybudování nové divadelní budovy pro Německý divadelní spolek. V průběhu tří let vznikl stavební plán, který byl předán vídeňskému ateliéru Fellner a Helmer. Na projektu se podílel autor vídeňského Burgtheatru Karl Hasenauer, na stavbě pak také pražský architekt Alfons Wertmüller. Finanční prostředky pocházely ze soukromých sbírek. Svým prostorným hledištěm stejně jako svou neorokokovou výzdobou patří tato divadelní budova k nejkrásnějším v Evropě. Prvním ředitelem Nového německého divadla se stal Angelo Neumann, který pro divadlo získal významné umělce a brzy pozvedl nové divadlo na vysokou uměleckou úroveň mezinárodního významu. Pracovali zde např. dirigenti Carl Muck, Franz Schalk a Leo Blech, ze známých pěvců pak jmenujme alespoň altistku V. Nigrini nebo tenoristu A. Wallnhöfera.

Po Neumannově smrti v roce 1910 se stal v letech 1911–1927 šéfem opery Alexander Zemlinsky, velký dirigent a skladatel, který obohatil pražský kulturní život nedosažitelnými interpretacemi Mozartových děl a významnými inscenacemi děl E. Křenka, P. Hindemitha, E. W. Korngolda, F. Schrekera, i svých vlastních. Také za jeho éry zde působili prvotřídní umělci jako např. M. Müller, M. Hussa, F. Schorr, L. Slezak, R. Tauber, L. Lehmann a další. Za jeho následovníka Georga Szélla byli také uváděni současní autoři. Divadlo mělo obdivuhodně široký repertoár, zahrnující i díla pražských německých skladatelů (F. Finke, T. Veidl, H. Krása). Vždy mělo k dispozici vynikající pěvce (R. Pauly, R. Stevens, K. Baum, H. Hotter a d.). Naposledy se v divadle hrálo 25. 9. 1938, kdy Divadelní spolek vypověděl všechny smlouvy a prodal divadelní budovu československému státu. V průběhu okupace nemělo divadlo pod názvem Německá opera Praha žádný pravidelný provoz, hostovaly zde pouze příležitostně některé německé soubory.

Mezi výjimečné umělecké osobnosti, které zde vystupovaly, patřili dirigenti Gustav Mahler, Richard Strauss, Felix Mottl, Arthur Nikisch a Felix Weingartner a sólisté Anna Bahr-Mildenburg, Berta Lauterer-Foerster, Maria Jeritza, Nellie Melba, Karl Burian, Enrico Caruso, Benjamino Gigli, Jan Kiepura, Richard Kubla a Tino Pattiera. Po osvobození byla budova dána k dispozici nově ustavenému Divadlu 5. května, v roce 1948 byla však připojena k Národnímu divadlu jako jeho součást (od listopadu 1949 s názvem Smetanovo divadlo). Teprve v roce 1992 nabylo divadlo zpátky svou samostatnost jakožto Státní opera Praha. Od té doby navazuje na významné tradice Nového německého divadla a to nejen prostorem, v němž hraje, ale především dramaturgií a vybudováním vlastního dokumentačního centra, které chce zachytit činnost NDT, protože archiv tohoto divadla je bohužel nenávratně ztracen.

Kde:

  • Různá místa v Praze, ,

Web: http://www.narodni-divadlo.cz/
Pořadatel: http://www.opera.cz/

Facebook