The Painted Bird - Bastard (Nabarvené ptáče)

Možná Vás zaujme jedna z následujících akcí, tato akce již proběhla.

Akce stejného žánru najdete v kategorii Balet / Tanec. A nebo Vás třeba zaujme jedna z těchto dvou akcí.

The Best of Classics & Opera with Ballet

Obecní dům, Praha

25.03.201714.04.2017

The best of Swan Lake

Divadlo Hybernia, Praha

26.03.201731.08.2017

Bastard je první částí trilogie projektu newyorského choreografa slovenského původu Pavla Zuštiaka, která se zabývá tématem vykořenění, proměny a „jinakosti“. Inspirací pro sólové představení Bastard byla kontroverzní novela Jerzyho Kosińského „Nabarvení ptáče“ z roku 1956. V jedné z kapitol románu hrdina potká muže, který ve zlosti pomaluje ptáče barvou a vrátí je zpět do hnízda. Pomalované ptáče je považováno za vetřelce a uklováno ostatními k smrti.
Pořadatel si vyhrazuje právo kdykoli změnit ceny v síti TICKETPRO, a to bez udání důvodu. U rezervací platí cena platná v momentě úhrady. Změna programu, termínu a místa konání vyhrazena.

Ceny zahrnují konečnou cenu vstupenek včetně poplatků, avšak nezahrnují případné bankovní, transakční či poštovní poplatky nutné k doručení vstupenek.

Při nákupu vstupenky v minimální hodnotě 100 Kč můžete zakoupit i zvýhodněnou poukázku Českých drah. Jeďte na svou akci vlakem. Platí po celé ČR. Více informací zde: Poukázka na přepravu ČD.

 

Za platnost a pravost vstupenek zakoupených mimo síť Ticketpro neručíme.

Seznam prodejních míst

Detaily akce

Bastard vypovídá o pocitech člověka, kterého svět považuje za vetřelce. Je sám, přichází z jiné kultury a v novém prostředí si vytváří vlastní malý svět. Do tohoto světa v jeden okamžik vstoupí obyčejní lidé.

Co to znamená být v exilu? Jak exil změní člověka? Co je to exil? Kdy končí? Jaký je rozdíl mezi utečencem, expatriotem, vyhostěncem, emigrantem? - lidmi, kteří se přesunuli i se svými kořeny, ale i těmi, kterým již žádné kořeny nezůstaly? Nežije vlastně každý z nás za nějakými hranicemi?

Choreograf a režisér Pavel Zuštiak, žijící v New Yorku, oslovil pro svůj nový projekt slovenského tanečníka Jara Viňarského a hudebního skladatele Christiana Fredericksona z USA. The Painted Bird / Bastard je americko-slovensko-polský projekt, který vznikal v koprodukci souboru Palissimo Inc. (USA) a kulturních organizací Stanica Žilina-Záriečie (SK), Institut Jerzyho Grotowského (PL) a La Mama Etc. (USA), kde dílo vznikalo na rezidenčních stážích. Část prvotního výzkumu se uskutečnila díky Movement Research v New Yorku a University of California.

Z TISKU:
Kompozičně člení Bastarda pomalé a rychlé tempo, scénický prostor definuje proměna tmavého prostředí s bodovým světlem a přirozeným osvětlením. Viňarský – poučený dílem Jerzyho Grotowského – jako by setrvával v přepětí, zadržoval dech, tlakem v hrudi rozpínal paže a nutil ruce k neustálé činnosti. Pevný trup a roztěkané končetiny udržují dynamickou rovnováhu performerova těla a zároveň tvarují jeho loutkovitý tělesný výraz. Významy konkretizují situace vzniklé střídáním vizáže a mimikry postavy. Smysl díla se formuje v hledání místa, souladu, plynulosti.
Martin Bernátek - Domů!,A2
http://www.advojka.cz/archiv/2010/18/domu


Pavel Zuštiak, rodák z Košic, je choreograf, režisér, tanečník a zvukový designér žijící v New Yorku. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Košicích, taneční tvorbu a produkci v Kanadě a v Amsterdamu (School for New Dance Development). V New Yorku založil v roce 2003 taneční divadlo PALISSIMO, kde působí jako umělecký ředitel, režisér a choreograf. Za svou tvorbu získal v roce 2010 Guggenheimovo ocenění a cenu Prince grace Foundation v letech 2007 a 2009. V roce 2010 byl také nominován na cenu Alpert Award.

Christian Frederickson je houslista, skladatel a zvukový designer žijící v Brooklynu. Je absolventem konzervatoře Peabody a magisterské studium ukončil na The Juilliard School. Je zakládajícím členem skupiny alternativního indie-rocku Rachel's. tato skupina používá různé kompoziční styly, spojuje klasickou hudbu s indie/punk rockem. V poslední době spolupracuje Frederickson s divadelními režiséry a choreografy, svým rukopisem je známý také jako hudební improvizátor a skladatel pro The SITI Company, pracující s jejich technikou viewpoints, kterou rozvinula režisérka Anne Bogard.

Jaro Viňarský, tanečník a choreograf, jeden z mála "navrácených". Působil zejména v Praze a v Bruselu (spolupráce s choreografkou Karine Ponties), momentálně žije a tvoří na Slovensku. V letech 2001 a 2002 získal druhou cenu na choreografické soutěži Jarmily Jeřábkové (Sorton, Nikdy nezaliaty čaj). V roce 2006 získal cenu publika na České taneční platformě a Cenu Sazky za "objev v tanci".

Odkazy:
www.thepaintedbird.org
www.palissimo.com

Námět a choreogafie: Pavel Zuštiak
Tanečník a spoluautor: Jaro Viňarský
Autorská hudba a interpretace: Christian Frederickson
Svetelný design: Tomáš Morávek (CZ) / Joe Levasseur (USA)
Návrh projekce: Manny Palad (USA)
Scéna: Nick Vaughan, Pavel Zuštiak
Produkce: Palissimo Inc. (USA)
Ko-produkce: Stanica Žilina-Záriečie (SK), Institut Jerzyho Grotowského (PL), La Mama Etc. (USA)
Slovenská premiéra: 22. a 23. 7.  2010

Facebook